EKOSYSTEM Sp. z o. o. w Wąbrzeźnie zarządza systemem odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych działając na terenie województwa kujawsko - pomorskiego. Promuje selektywny odbiór odpadów wśród mieszkańców regionu oraz realizuje projekty związane z ochroną środowiska naturalnego. Przedsiębiorstwo inwestuje w przyszłościowe rozwiązania i specjalistyczny sprzęt który systematycznie poddawany jest modernizacji. Obecnie możemy się poszczycić posiadaniem nowoczesnego, wydajnego, przyjaznego środowisku i ludziom sprzętu. Dysponujemy taborem samochodowym do wywozu odpadów komunalnych, w skład którego wchodzą wyspecjalizowane samochody na podwoziu Volvo spełniające normy emisji spalin EURO 5, 6 ze specjalistyczną, dwu i trzydzielną zabudową, fińskiej firmy NTM.
[meta_gallery_slider id="1256"]
Dostosowując się do celów "Programu ochrony środowiska z planem gospodarki odpadami województwa kujawsko-pomorskiego 2012" uchwalonego przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego Uchwałą Nr XXVI/434/12 z dnia 24 września 2012r., wdrożyliśmy system selektywnego 5 - pojemnikowego zbierania odpadów „u źródła powstawania” u wszystkich właścicieli nieruchomości.
EKOSYSTEM Sp. z o.o. w Wąbrzeźnie, realizując cele „Planu gospodarki odpadami” udoskonaliło system selektywnego pięcio pojemnikowego zbierania odpadów „u źródła ich powstawania”. Tworząc nowoczesny kompleksowy system gospodarki odpadami komunalnymi w 2006 r. Na zasadzie segregacji odpadów w miejscu ich powstawania, objęto zasięgiem wszystkie strumienie odpadów, tzn. odpady z gospodarstw domowych, drobnego przemysłu, usług i handlu. Wydzielono surowce wtórne (metale, szkło, papier, tworzywa sztuczne, tekstylia) zmniejszyło strumień odpadów kierowanych na składowisko o około 30% wagi, a przy objęciu zbieraniem organicznej frakcji pochodzenia naturalnego (odpady spożywcze, roślinne i zwierzęce oraz odpady zielone - z porządkowania parków, zieleńców, ogrodowe), nawet o ok. 50 do 60% wagi. Segregacja odpadów pozwala również na wydzielenie ze strumienia odpadów komunalnych - odpadów niebezpiecznych, do których zaliczyć można między innymi baterie, lampy rtęciowe, akumulatory, przeterminowane leki, środki pestycydowe i dezynfekcyjne wraz z opakowaniami, i wiele innych. Zwiększa to w zdecydowany sposób przydatność odpadów do przerobu i ułatwia następny etap gospodarki odpadami - unieszkodliwianie. Oddzielnie gromadzi się odpady wielkogabarytowe, w tym zużyte lodówki, pralki, telewizory, meble, itp. Selektywną zbiórką odpadów „u źródła powstawania" objęty został cały teren miasta Wąbrzeźna oraz gmin powiatu wąbrzeskiego, brodnickiego, toruńskiego i golubsko - dobrzyńskiego. Prowadzenie selektywnego systemu zbiórki odpadów w każdym gospodarstwie domowym jest najbardziej efektywnym sposobem selektywnej gospodarki odpadami. Pozwala na otrzymywanie czystych, jednorodnych surowców wtórnych. Uzyskane tą drogą surowce cechuje duża czystość i wymagają one tylko ostatecznego podczyszczenia i ewentualnego rozdziału w stacji segregacji przed przekazaniem do dalszej przeróbki.
Pewnym utrudnieniem jest zagospodarowanie miejsca na gromadzenie i przechowywanie pojemników z wysegregowanymi odpadami. Jest najbardziej skomplikowany organizacyjnie – wymaga zwielokrotnienia liczby pojemników oraz rozbudowania systemu transportu. Metoda ta przenosi część prac na mieszkańców a tym samym sprzyja wzrostowi świadomości i zachowań ekologicznych wśród społeczeństwa.

-
Zbiórka surowców wtórnych czystych – niezanieczyszczonych innymi odpadami
-
Zbiórka odpadów z podziałem ukierunkowanym na technologie ich ostatecznego przerobu w zakładach receklingu
-
Zwiększenie ilości odpadów skierowanych do gospodarczego wykorzystania
-
Ograniczenie ilości odpadów przewidzianych do ostatecznego składowania.
-
społeczną akceptację,
-
uświadomiły prawa i obowiązki mieszkańców,
-
zaangażowanie społeczeństwa w budowę systemu.
-
selektywna zbiórka „u źródła ich powstawania", ustawienie bloku 5 pojemników na każdej nieruchomości,
-
punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) został zlokalizowany na bazie przedsiębiorstwa przy ul. 750 lecia Wąbrzeźna 21 i RIPOK w Niedźwiedziu. Mieszkańcy mogą tu przynosić - dowozić, różnego rodzaju odpady z gospodarstw domowych. Zbiorcze punkty selektywnego zbierania odpadów mają ogromne znaczenie w selektywnej zbiórce odpadów niebezpiecznych. Odbiór posegregowanych odpadów jest NIEODPŁATNY!
-
oddzielnie pozyskać poszczególne asortymenty odpadów do powtórnego wykorzystania jako surowce wtórne;
-
oddzielnie pozyskać odpady niebezpieczne do specjalistycznego, bezpiecznego ich unieszkodliwiania;
-
zebrać odpady organiczne do biologicznego unieszkodliwiania;
-
zebrać odpady palne, których nie można wykorzystać jako surowce wtórne, do termicznego unieszkodliwiania z odzyskiem energii cieplnej;
-
zebrać pozostałe odpady, nie objęte opisanym wcześniej zagospodarowaniem oraz pozostałości po procesach unieszkodliwiania, np. resztki pokompostowe, popiół i żużel ze spalania, itd. w celu ich unieszkodliwiania na składowisku.
-
Sprzęt gospodarstwa domowego RTV i AGD, narzędzia elektryczne i elektroniczne – odbierane są w RIPOK w Niedźwiedziu i PSZOK przy ul. 750 lecia Wąbrzeźna 21 oraz przy zakupie jeden za jeden we wszystkich sklepach RTV i AGD
-
Opakowania po lekach oraz leki we wszystkich aptekach i PSZOK przy ul. 750 lecia Wąbrzeźna 21.
-
Akumulatory odbierane jeden za jeden oraz baterie w punktach sprzedaży oraz w wszystkich szkołach i urzędach użyteczności publicznej.